Biografia
Leokadia Makarska-Čermák to artystyczny pseudonim Leokadii Čermákovej, z domu Makarskiej. Już po ukończeniu szkoły średniej w Polsce otrzymuje stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na studia za granicą.
Zdobywa tytuł magistra w dziedzinie architektury wnętrz w byłej Czechosłowacji gdzie wychodzi za mąż i pracuje jako architekt.
Następnie wykłada architekturę wnętrz oraz specjalizuje się w artystycznej konserwacji zabytkowych wnętrz. Dodatkowo, zdobywa liczne nagrody na wystawach sztuk pięknych i Art Expo Projektowanie Wnętrz. Zgłębia swoją wiedzę artystyczną w dziedzinie rysunku, malarstwa i rzeźby w Czechosłowacji, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych.
W czasie pobytu we Włoszech studiuje malarstwo w Bolonii pod opieką wybitnych profesorów: F. Brunetti, D. Casile i N. Noce.
W Stanach Zjednoczonych pracuje jako kurator sztuki i doradca w sprawach architektury wnętrz i antyków, przywraca dawną świetność amerykańskiej opery – Grand Prospect Hall – zbudowanej w 1892 roku w Brooklynie.
W 2009 roku Leokadia Makarska-Čermák kończy studia na Uniwersytecie Nowojorskim z tytułem Bachelor of Arts na kierunkach Administracja Sztuki i Historia Sztuki. Artystka jest też członkiem Stowarzyszenia Amerykańskich Portrecistów i Kongresu Włosko-Amerykańskich Organizacji.
Lista zaszczytów Leokadii Makarskiej-Čermák obejmuje prezentacje oryginalnych portretów olejnych takich osobistości, jak:
Prezydent Republiki Czeskiej Václav Havel,
Matka Teresa z Kalkuty,
Papież Jan Paweł II
Burmistrzów Nowego Jorku, a wśród nich / między innymi:
Rudolph W. Giuliani
Michael R. Bloomberg
czy amerykański Senator Charles E. Schumer
oraz wielu innych.
Dorobek twórczy Leokadii Makarskiej-Čermák zostaje wyróżniony przez media
w Polsce i Stanach Zjednoczonych.
Jest zapraszana do programów TVP Wrocław “Fakty” i “Weekend Z”, a także Polsat News WNYE i Studio3 polsko-amerykańskiej telewizji. Jako gość specjalny brała udział w audycjach Radia ZET we Wrocławiu oraz polskiego Radia Rytm w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w nagraniach do programu “Sztukomania”.
Audycje z niektórych tych programów są umieszczone na YouTube.